Imatralla kilpailtiin Reserviläisurheiluliiton ampumahiihto- ja pistooliampumahiihtomestaruuks
Ampumahiihdossa osallistujia oli runsaasti myös RESULin sarjoissa, sillä samalla suorituksella oli mahdollista kilpailla sekä veteraani-SM-kilpailussa että RESULin kilpailussa. Tämä lisäsi osallistujamäärää ja toi kilpailuihin entistä enemmän tasoa ja jännitystä.
Perjantai – Ampumahiihdon pariviesti
Perjantai-iltapäivänä hiihdettiin ampumahiihdon pariviesti. Etelä-Häme oli mukana kahdella joukkueella:
-
H80: Korpiaho – Haapanen
-
H140: Särssi – Salonen
Molemmat joukkueet suoriutuivat erinomaisesti ja voittivat omat sarjansa. Kilpailuviikonloppu sai näin vahvan aloituksen Etelä-Hämeen osalta kahden kultamitalin myötä.
Lauantai aamu – Ampumahiihdon pikamatka
Lauantaina aamulla kilpailtiin ampumahiihdon pikamatkalla. Etelä-Hämeen kilpailijat ja sijoitukset:
-
Haapanen (H-sarja) – 🥈 2. sija
-
Korpiaho (H40) – 🥇 1. sija
-
Aarnisalo (H60) – 4. sija
-
Särssi (H75) – 🥇 1. sija
Kilpailu oli kovatasoinen, ja Etelä-Häme saavutti useita palkintosijoja.
Lauantai – Pistooliampumahiihdon normaalimatka
Lauantain toisena lajina kilpailtiin pistooliampumahiihdon normaalimatka. Etelä-Hämeestä mukana olivat:
-
Haapanen (H-sarja) – 🥇 1. sija
-
Korpiaho (H40) – 🥇 1. sija
-
Salonen (H60) – 🥇 1. sija
Tässä kilpailussa Etelä-Häme oli murskaava: kaikki kilpailijat voittivat omat sarjansa.
Lauantai – Pistooliampumahiihdon pariviesti
Kilpailuviikonlopun viimeisenä lajina hiihdettiin pistooliampumahiihdon pariviesti. Etelä-Hämeeltä mukana olivat:
-
H80: Korpiaho – Haapanen
-
H140: Särssi – Salonen
Molemmat joukkueet voittivat omat sarjansa. Lisäksi H140-joukkue kruunasi suorituksensa voittamalla yleismestaruuden ollen koko kilpailun nopein joukkue. Tämä oli hieno päätös menestyksekkäälle viikonlopulle.
Yhteenveto kisoista
Etelä-Häme oli jälleen vahvasti ja näyttävästi edustettuna RESULin kilpailuissa. Harmittavana takaiskuna oli Snickerin sairastuminen juuri ennen kisoja ja tästä syystä oli järkevää jäädä pois kisoista.
Useat sarjavoitot, pariviestien kaksoisvoitot sekä yleismestaruus osoittivat jälleen Etelä-Hämeen pitkän sitoutumisen kilpailutoimintaan, toivottavasti tämä jatkuu ja saadaan myös uusia urheilijoita mukaan näihin hienoihin lajeihin.
Kilpailujen järjestäminen osana suurempaa veteraanien SM-tapahtumaa oli selvästi onnistunut ratkaisu. Se toi lisää osallistujia myös RESULin kilpailuihin ja loi laadukkaat puitteet tapahtumalle. Toivottavasti tulevaisuudessa osallistujamäärät kasvavat entisestään ja RESULin kilpailut saavat jatkossakin laajan ja innokkaan edustuksen paikalle.
Tulokset:
AMPUMAHIIHTO-2026-Tulokset-RESUL.pdf
Pistooliampumahiihto-2026-tulokset-RESUL-1.pdf